YAŞAR ŞAHİN ysahin028@gmail.com

BİR YARIYIL DAHA ATLATILDI!

20 Ocak 2020 Pazartesi 16:12

Öğrencilerimiz bir yarıyılı daha devirip karnelerine kavuştu.

Takdirler, teşekkürler, telafisi mümkün kırık notlar tamam da, acaba öğrenciler altı tarafı beton sınıflarda gerçeklere ne kadar ulaşabildi?

Yoksa öğrencilerimiz yalan, yanlı, yanlış ve eksik bilgilerle atlatılıp, aldatılıyor mu?

Şimdi bazı derslerle ilgili acayip sorular soralım.

Mesela;

Yanlış Biyoloji: Evrimin kabulü ile yaratılanların en şereflisi insan tesadüfen maymundan türemiş sayılmıyor mu?

Yanlı Fen ve Teknoloji: Batılı bilim insanlarından yüzlerce yıl önce matematik, tıp, astronomi, fizik, kimya, sibernetik gibi alanlarda buluş ve icatlarda bulunmuş Akşemsettin, İbn-i Sina, El-Cezeri, Biruni, Harezmi, İbn-i Hayyan, Ali Kuşçu, Takiyüddin, İbn-i Batuta, Abbas Bin Firnas, Uluğ Bey, Sabit Bin Kurra, İbn-i Heysem, Muhammed İdrisi ve daha yüzlerce Müslüman bilim insanına programlarda gerektiği gibi yer verilmeyerek çocuklarımızın geçmişlerinden ilham almaları engellenmiş olmuyor mu?

Yalan Tarih: Halen siparişle yazdırılan Tarih ile geçmişimize küfredilmiyor mu?

Yanlı Yabancı Dil: Yabancı dil programının yanında, Batı kültürüne ait diyaloglarla çocuklara Batı kültürü enjekte edilmiş olmuyor mu?

Eksik Felsefe: Sokrates, Platon, Descartes, Bacon, Durkhaim'e fazlasıyla yer verilmesine rağmen İbn-i Sina, Mevlana, El Kindi, İbn-i Tufeyl, El Razi gibi Müslüman felsefecilere hak ettikleri yer veriliyor mu?

Yanlı Edebiyat: Edebiyat kitaplarında Homeros’un İlyada ve Odise destanına, Fransız La Fonten Masallarına yer verilmesine karşılık, Batı ders müfredatlarında Divan Edebiyatına, Dede Korkut Masallarına aynı düzeyde yer veriliyor mu?

Bütün bu planlı, programlı, müfredatlı ve gayri millî toplum mühendisliği projesine ait soruları genişletmek elbette mümkün.

Söz konusu projeyle;

Batılı gibi giyinen,

Batılı gibi hamburger yiyip, kola içen,

Batılı filmleri izleyen,

Batılı kitapları okuyan,

Batı müziği dinleyen,

Ve nihayetinde Batılı gibi düşünerek, batıla saplanan çocuklara;

"Neden kültürümüzden uzaklaştınız?”

“Neden değerlerimize yabancılaştınız?”

“Neden odalarınıza kapandınız" diye soruyoruz.

Yoksa çocuklar her yarıyılda olduğu gibi bir yarıyılda daha atlatıldı mı?

YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
Celali YILMAZ
Tamamiyle haklısınız Yaşar hocam Bilim ve Teknoloji Batıdan alıp yerli ve milli Üretim yapalım Mevcut satılan fabrikaların yerine daha teknolojik Ultra fabrikalar kurmalıyiz. Insanımızı da başı boş eğitmeyelim. Yerli ve milli modunda çıktı alınabilen Eğitim ve Üretim sistemine acilen geçmemiz lazım diye düşünüyorum.