ALİ ÖZDEMİR erdemyayinevi@gmail.com

DİJİTAL CEHALET ÇAĞININ SAHTE UZMANLARI

15 Mart 2021 Pazartesi 23:03

Özel TV kanallarında, Youtube.com adlı sitede, gazete köşelerinde, dergilerde vb. kripto para (cyripto coin, sanal para, digital money) üzerine ahkam kesenlerin yüzde 99’u 0-1 değerlerinden oluşan dijital elektronik hakkında bilgisi olmayan kişilerdir... 

Emek harcamadan, ter dökmeden, üretim yapmadan zengin olma hayalleri içinde yaşayan yüzbinlerce insanımızın birikimleri aslında olmayan sanal paralar(?), döviz, altın, çürük hisse senetleri, kaldıraçlı foreks oyunlarıyla emilip yok ediliyor. Ülkemizin öz kaynakları sinsice dışarıya aktarılıyor… 

Ukala diyenler olabilir ama ifade edeyim. Analog ve dijital (sayısal) elektronikle ilgili tüm temel bilgi kitaplarını yazdım. Bilgisayarın yapısı, çalışması, işletimi ve yazılım kodlarıyla ilgili de çok iyi seviyede bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum. 

Birikimlerinizi katlama, çoğaltma umuduyla sanal paralar almayınız. Aslında aldığınız bir ürün yoktur. Davul tozu, minare gölgesi alıp sattığınızı biliniz.  

Özellikle 15-30 yaş arası kitlenin aklı-fikri kripto para dünyası olmaya başlamıştır. Kesinlikle bu piyasaya bulaşmayınız. Bunun kumar oynamaktan bir farkı yoktur. 

Block chain (blok zinciri), data mining (veri madenciliği) vb. gibi cilalı laflarla halkımızın birikimleri iç edilmektedir. X kripto para bir günde yüzde 10-1000 artabildiği gibi yüzde 99,9 oranında değer de kaybedebilmektedir.  

15.03.2021 itibariyle 4583 adet kripto paranın alım – satımı internet siteleri üzerinden yapılmaktadır. Paranız gasp edildiğinde başvurabileceğiniz hukuksal bir merci (makam) yoktur.  

Bilgisayar ile dijital “para” üretimi yapılamaz. Yapıyorum diyenler size hayal satmaktadır. 101010101010 şeklindeki işaretler elektrik var, elektrik yok, başka bir deyişle 5 Volt, 0 Volt anlamına gelmektedir. Daha başka anlatımla, sizin “5” diye bildiğiniz sayı dijital (ikili, binary) sayı sisteminde “101” olarak yazılır. Yani bilgisayarın işlemcisine  5 Volt, 0 Volt ve 5 Volt değerinde elektrik sinyali gönderdiğinizde ekranda 5  sayısı oluşur. Konuyu biraz anlamanız iyice basitleştirerek anlatıyorum… 

Kıssadan hisse: 

Kripto paraların aslı-astarı yoktur. Sadece hayal satılmaktadır. “Ben girdim, köşeyi döndüm” diyenler birkaç gün içinde sıfıra inebilir. Bu saadet zincirine, halüsinasyona kapılmayınız. 

Kripto para ve kaldıraçlı foreks işlemleri TC yasalarına tabi değildir. Bunlar resmen (alenen) kumardır. Bu işten en çok para kazanan sadece aracı şirketlerdir. Zira her işlemden komisyon kesmektedirler. 

“O halde biz ne yapalım” diyenlere “Çok sağlam şirketlerin pay senetlerini satın alınız” diyebilirim. Ancak bizim halkımız kendi ayağına kurşun sıkmayı tercih ettiği için gavurun parasına ve gavurun altınına para döker. Sonra da “Bu ülke neden ilerlemiyor, neden zengin olmuyoruz, neden sanayileşmiyoruz” der. 

 

Ali Özdemir 

www.aliozdemir.net 

YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #