SENDİKAL BASKI TARTIŞMASI YENİDEN ALEVLENDİ

Ankara'nın Bala ilçesinde eğitim çalışanlarını Eğitim-Bir-Sen'den istifa ettirip Türk Eğitim-Sen'e geçmeye zorladıkları yönündeki şikayet üzerine başlatılan soruşturma sonuçlandı. Soruşturma sonucunda suçları sübuta eren yöneticilere disiplin cezası verildi. Türk Eğitim-Sen soruşturmanın yanlı yapıldığını iddia ederken, Eğitim-Bir-Sen yetkilileri ise anayasal suç olan sendikal örgütlenme hakkının engellenmesinin basit bir disiplin cezasıyla geçiştirildiğini iddia ettiler.
06 Haziran 2020 00:16

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan'ın, Ankara'nın Bala ilçesinde Türk Eğitim-Sen üyelerine cezayla verilmesi üzerine yaptığı paylaşıma Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı tepki gösterdi. Geylan'ın  Eğitim Bir-Sen Şube Başkanına yönelik açıklamasını iftira olarak değerlendiren Çakırcı paylaşımında,  "Meselenin özeti şudur: Bala'da zorbalığı, sendikacılık zannedenlerin hukuksuzluğuna dur denilmiş, yapılan sendikal ahlaksızlığın hamileri ve onların çarpık zihniyetleri deşifre edilmiştir." ifadelerini kullandı.

 

Çakırcı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Hakikaten YETER ARTIK! Fazla saçmalamaya,manipülasyon yapmaya başlamanın ötesine geçerek alışkanlık haline getirdiniz. Her şeyi manipüle edip, @tcmeb @ziyaselcuk @safran1958 @hmzaydg  mentionlamayı geleneğe çevirdiniz.

Ankara Bala’da; zorba mahalle kabadayılığına soyunarak tehdit ve baskıyla sendikal örgütlemeyi engelleyenlere hesap sorulunca ağababaları şube başkanımıza iftira atarak yavuz hırsız misali ev sahibini bastırmaya kalkışıyor.

Meselenin özeti şudur: Bala'da zorbalığı, sendikacılık zannedenlerin hukuksuzluğuna dur denilmiş, yapılan sendikal ahlaksızlığın hamileri ve onların çarpık zihniyetleri deşifre edilmiştir. 

Sendikal baskı anayasal bir suçtur. Bu suç basit bir disiplin cezasıyla geçiştirilemez

Bu suçu işleyenlerin adli açıdan da hakettikleri cazayı almalarını sağlamak sendikal sorumluluğumuzun gereğidir. Şu bilinmeli ki; üyelerimizi tehdit etmeye kalkışanların suçları sübut bulmuş ama cezaları kesinlikle suçlarıyla orantılı olmamıştır.

Ne Olmuştu?

 

 

KAMU EXPRESS

EĞİTİM BÜLTENİ SAYFASINI
SON EKLENENLER