Memurun gözü ağustos görüşmelerinde

Kamu çalışanları için zam pazarlıkları sürerken, memur ve emekli memur gözünü Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme görüşmelerine çevirdi.
13 Temmuz 2021 06:07

Kritik süreç için geri sayım başladı. 2021 yılında 5.3 milyon memur ve emeklinin sosyal ve mali haklarını belirlenecek. Kamu çalışanlarını ve kamudan emekli olanları ilgilendiren Toplu Sözleşme görüşmeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başkanlığında yürütülecek.

Kamu işçileri için zam pazarlıkları devam ederken milyonlarca memur ve memur emeklisi de Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme görüşmelerini dört gözle bekliyor. Bu yıl toplu sözleşme görüşmeleri 5.3 milyon memur ve emeklinin sosyal ve mali haklarını belirleyecek.

Kamu çalışanlarını ve kamudan emekli olanları ilgilendiren Toplu Sözleşme görüşmeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başkanlığında yürütülecek. Kamu işveren heyeti başkanlığını Bakan Vedat Bilgin yürütecek.

Memur sendikaları pazarlıklarını Bakan Bilgin ile yapacak.

 

MEMURUN GÖZÜ KRİTİK AĞUSTOS'TA

4688 sayılı Kanun çerçevesinde Toplu sözleşme görüşmelerine, ağustos ayının ilk işgünü Kamu İşveren Heyeti Başkanınca belirlenen ve Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine dahil konfederasyonlara görüşmelerin başlamasından en az bir hafta önceden bildirilen yerde başlanacak . Toplu sözleşme süreci, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının alınması da dahil olmak üzere en geç ağustos ayının son işgünü tamamlanacak. Pazarlık masasında 2 yıllık zam oranları belirlenirken, mali ve sosyal haklara ilişkin pek çok talep de karara bağlanacak. Memur konfederasyonları hazırlıklara başlarken, memurlar ve memur emeklilerinden de pek çok talep geliyor.

İşte toplu sözleşmede karara bağlanması beklenen bazı talepler:

 

EMEKLİLER NE İSTİYOR

* Memurlar gibi her ay aile yardımı verilsin.

* Ücretsiz toplu taşıma için yaş sınırı kaldırılsın.

* Bayram ikramiyeleri artırılsın.

* Aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkının giderilmesi amacıyla; düşük maaş sahiplerine aradaki fark kadar ilave ödeme gerçekleştirilsin.

* Kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden yüzde 50 indirimle yararlanma imkanı sağlansın.

* Emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli olan koşulları yaş koşulu dışında sağlayarak kendi isteği ile görevinden ayrılanlar Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlandırılsın.

 

MEMURLAR NE İSTİYOR

- Bayram ikramiyesi kamu görevlilerine de ödensin.

- Sözleşmeli personel kadroya geçirilsin.

- Gelir vergisinde yıl boyu yüzde 15 sabit oran uygulansın ya da yüzde 15'i aşan kısım kamu işverenince karşılansın.

- Emekli ikramiyesinin hesabına 1 tam yılı aşan süreler de dahil edilsin.

- Aile yardımına ekstra artış yapılsın.

FARUK ERDEM

SABAH

EĞİTİM BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
Cemil
ula kamusen başkanı memurlara bayram ikramiyesini al alnından öpecem memurlara seyyanen zam istedin hükümet gene kulakarkası yaptı iyibir zam alamayacaksan bayram ikramiyesi alamayacaksan lise üniversite Ayrımı yapmaksızın 3600 ekgöstergeyi alamayacaksan bayram ikramiyelerini calışan memurlara alamayacaksan sen orda niye duruyorsun istifaet git memurlara %25zam alabilirsen sana helal olsun derim %25ocakzammı%20de temmuzzammı alabilecenmi sen i Allah kayırsın okadar memurun helallık istesen sana kimse hakkını helalemez hükümet memurları ac bıraktı sen aval aval bakıyorsun memurların haklarını koruyamayacaksan iyibir memur zammı alamayacaksan sen o koltukta niye oturuyorsun bence memursen ve digerlerini lav edelim cünkü sen memurların haklarını iyibirzam alamayacaksan sen hükümetle boşu boşuna masaya oturuyorsun bari calışanlarada bayram ikramiyesi almaya calışda birişe yara memurları ac koydun hükümetle kafa kafaya verip egerbuseferde birşeyler koparamassan birşeyler alamazsan istifa et hükümete dediklerimi vermiyorsanız ben memursen başkanı olarak demekki bizi takmıyorsunuz bende bugörevden istifamı veriyorum de hükümete restini cek sende o yürek nerde memurların Allah yardımcısı olsun