SON EKLENENLER

Eğitimde Fırsat Eşitliği Mi Dediniz

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 6 nolu şube başkanı İdris Şekerci 1-3 Aralık tarihleri arasında yapılacak Milli Eğitim Şurası'na değinerek ''Fırsat eşitliği kavramının, erişimi esas alan, eşitlik ifadesini de  kuşatan -deyim yerindeyse- "ağyârını mâni efrâdını câmî" bir derinliğe sahip "Adalet" kavramını yeterince dikkate al(a)mayan bir tanımlama olduğunu tespit etmemiz gerekiyor. Umarım,  şura toplantılarında adaleti merkeze alan fırsat eşitliği tartışmalarına da yer verilir.'' dedi.
29 Kasım 2021 17:49

ŞEKERCİ açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

1-3 Aralık tarihleri arasında yapılacak Milli Eğitim Şurası'na bir kaç gün kaldı. Eğitimin onlarca kök sorunu varken "fırsat eşitliği" ni merkeze alan gündemi kritik etme niyetinde olmadığım peşinen belirtmem gerekiyor. Her şeye rağmen 7 yıldır toplanmayan Şura'nın toplanması da önemsenmesi gereken bir adımdır diye düşünüyorum.

Fırsat eşitliği kavramının, erişimi esas alan, eşitlik ifadesini de  kuşatan -deyim yerindeyse- "ağyârını mâni efrâdını câmî" bir derinliğe sahip "Adalet" kavramını yeterince dikkate al(a)mayan bir tanımlama olduğunu tespit etmemiz gerekiyor. Umarım,  şura toplantılarında adaleti merkeze alan fırsat eşitliği tartışmalarına da yer verilir.

Söz adaletten ve fırsat eşitliğinden açılınca ister istemez -yine muhtemelen- Şura'da  tartışılacak Anadolu Liselerini gereğinden fazla öne çıkaran sakat anlayış geliyor insanın aklına. Meslek Liseleri arasında ikiliğe neden olan protokol okul ayrımını ise hiç söylemiyorum.

Fırsat eşitliği başlığı altında bu bağlamda tüm sorunların masaya yatırılacağı inancıyla  asıl gündemime/ ele almayı düşündüğüm, bir başka adaletsizliğe dönmek istiyorum:

 İşimizin doğası gereği okulları ziyaret ediyoruz. Eğitim çalışanlarının sorunlarını dinliyor, eğitimin problemlerine  dair fikirlerini not ediyoruz.

  Geçenlerde bir ilçemizin ikili eğitim yapan okullarından birini ziyaret ettim. Öğretmenler ile hasbihal ederken, tüm olumsuzluklara ve ekonomik şartlara rağmen  öğrencileri için çırpındıklarına tanık oldum.  Hem ilkokul hem de ortaokul olarak hizmet veren bu okul-aynı kaderi yaşayan emsalleri gibi- sabahın ilk ışıklarıyla kapılarını öğrencilerine açıyor, akşam hava kararana kadar bu durum devam ediyor. Tek bina iki okul, iki okul tek müdür; yazışmaları ayrı, sorunları ayrı.

İnsan ister istemez merak ediyor; okul öncesi derslik sayısını artırmak için plan yapılırken "kuş desem kuş değil, deve desem o da değil"  hesabı araya konan bir "ve" bağlacıyla iki okulu tek okula dönüştüren mecburiyete ilişkin bir acil eylem planı düşünülüyor mu?

İki okul tek müdür derken yanlış anlaşılmasın çift maaş da  almıyor yönetici arkadaşlarımız.  Bu arada itiraf etmeliyim ki;  kitabına da uyduruyoruz. Birinin kadrolu müdürü ötekinin ise vekâleten müdürü olarak çift mühürlü saltanat (!) sürüyor bu  okullarımızın müdürleri doğal olarak

SENDİKA BÜLTENİ

EĞİTİM BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER