ALİ YALÇIN'DAN ENFLASYON RAKAMLARINA TEPKİ

Enflasyon rakamları açıklandı. Memur maaşları sadece altı ayda %1,75 eridi.  Memur ve emeklileri %8’lik zamma mahkûm oldu.Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın bugün açıklanan enflasyon rakamlarına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. İşte Ali Yalçın'ın sosyal medyadan dile getirdiği açıklama;
03 Temmuz 2020 11:47

 TÜİK’in bugün açıkladığı haziran ayı enflasyon oranı 1,75 olarak belirlendi. Bu sonuç maaşlara yapılan zammın enflasyonun altında olması ve enflasyon farkı zammı alınması demektir.Zamanında dikkat çekmiş,teklif etmiş,tepki göstermiştik. Keşke yanılsaydık..

 Kamu işvereni ve hakemi 2020 için 3+4 demişti. Biz de hem adaletsiz hem de yanlış demiştik.Haklı çıkmasaydık keşke.Mutabakat olmadı Toplu Sözleşmede. TÜİK bizi doğruladı, ilk altı ayda yine enflasyon farkı vermek zorunda kalındı.

TÜİK’in enflasyon verileri Memur-Sen’in tespitlerini doğruluyor, kamu işvereninin tahmin ve hedeflerini yanlışlıyor. Her 6 ayda bir yaşanan bu tablo, son bulsun istedik. Zam, enflasyon değil, imzalarımızla belirlensin teklifini getirdik; reddedildi ve yine enflasyona yenildi.

“Enflasyon farkı”; masasındaki tekliflerin reddedilmesinin, yasadaki eksikliklerde direnilmesinin, tahmin konusunda da Memur-Sen’e kulak verilmemesinin sonucudur bu ve elbette maaşlara yansımak yönüyle de Memur-Sen kazanımıdır.

Biz enflasyonun düşmesini ve enflasyon farkı yerine masada iki tarafın uzlaşmasıyla zam oranının gerçek veriler üzerinden belirlenmesini istiyor,Türkiye’nin kamudan sektöre,milletten Devlete, ortak akılla,adil paylaşımla enflasyonu yeneceğine dair güvenimizi devam ettiriyoruz.

Kamu görevlilerinin maaşlarına enflasyon farkı kaynaklı zam 15 Temmuz maaşlarıyla birlikte yansıyacaktır. Mücadelemiz ve temennimiz enflasyon farkı verilen değil, enflasyonu eriten ve yenen maaş ve gelir düzeyinin herkes için cari olduğu güçlü ekonomi ve büyük Türkiye’dir.

 

SENDİKA HABERLERİ (COM)

EĞİTİM BÜLTENİ SAYFASINI
SON EKLENENLER